تهران
میدان پونک ساختمان 72 طبقه 2 واحد 4
02144435760
02144473047
info@apadanaweb.com
info@apweb.irوبلاگ1  با سایدبار سمت راست


تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ

امروزه تاکید بیشتر سئو (SEO) بر ایجاد تولید محتوای با کیفیت عالی می باشد، چرا که با ایجاد تولید محتوای خوب آمار بازدید از سایت شما بالا رفته و رتبه سایت شما بهبود می یابد، به همین دلیل برای رسیدن به این هدف مهم مدیران تولید کننده محتوا از افراد با تجربه و متخصص برای انجام این شغل استفاده کرده اند.

تعریف محتوا

محتوا همانطور که از نامش مشخص است یعنی اطلاعاتی که می تواند به صورت الکترونیکی ایجاد شود و قابل مدیریت باشد که این اطلاعات می تواد به صورت عکس، فیلم، انیمیشن و یا متن باشد، یا به طور کلی به تمامی امکاناتی که یک صفحه وب برای نمایش به عموم افراد نیاز دارد محتوا می گویند.

فرض کنید در حال وبگردی هستید و سایتی را انتخاب و از آن دیدن می کنید در وهله اول جذب صفحاتی از وب خواهید شد که طراحی سایت آن زیبا باشد و تمامی امکانات بر روی صفحه قابل رویت بوده و مخفی نشده باشد که شما دچار سردرگمی شوید، حال نقش اصلی در طراحی صفحه وب محتوای آن است که سایت شما را بارور کند، یعنی صفحه وب مانند درختی زیبا است و میوه های آن همان محتواهای مطلوب این صفحه وب خواهد بود.

تاثیر بر سایت

پس هر چه محتوای شما با ارزش تر باشد به زیبایی سایت شما کمک خواهد کرد، یا اینکه می توانیم این طور بیان کنیم: هر چقدر هم طراحی صفحه وب شما خوب و زیبا طراحی شده باشد و تمامی امکانات لازم را نیز مهیا کرده باشید ولی محتوای مناسب و با ارزش در آن نباشد در واقع سایت شما کاملا بی ارزش شده و هیچ مخاطبی را جذب نخواهد کرد.

آنچه از این متن دریافت می شود این است که تولید محتوا بخش بسیار مهمی از طراحی صفحات وب است و باید بسیار تخصصی به آن توجه شود و اگر خود اشخاص یا شرکت ها نمی توانند محتوای با ارزشی تولید کنند باید از متخصصین تولید محتوا برای انجام این کار استفاده کنند.

کارشناس تولید محتوا

کارشناس تولید محتوا در واقع رهبری تولید و انتشار اطلاعات به رسانه ها را بر عهده دارد و کسی است که تولید محتوا را تحت نظر داشته و در صورت ایرادی در آن سریعا آن را برطرف کرده و محتوایی کاملا دلپسند و مناسب برای هر رسانه ای را تولید می کند. او در واقع می داند که مخاطب یا مشتری جذب چه چیزهایی می شود و بنا به آن هدف اطلاعات را رهبری و تولید خواهد کرد. کارشناس تولید در زمینه های زیادی فعالیت می کنند و می تواند هر یک از موارد زیر نیز باشد:

پست های وبلاگ
کتاب ها
رسانه های اجتماعی نظیر تلگرام، اینستاگرام و…
….
نیازمندی به تولید محتوا

شغلی به نام تولید محتوا، نیازمند تخصص

تولید محتوا یک شغل است و به تخصص نیاز دارد، فرض کنید شرکت بزرگی دارید که محصولات بسیار زیاد و با کیفیت عالی تولید کرده اید شما نیاز دارید محصولات خود را تبلیغ کنید و آن را به بازار عرضه کنید و بتوانید با دیگر شرکت ها رقابت کنید تمام ای کارها باید به درستی انجام شود و اگر شما حتی بهترین کالا را نیز تولید کنید و نتوانید آن را تبلیغ کنید هزینه گزافی را از دست خواهید داد.

پس تولید محتوای عالی و مناسب یک راه عالی برای توضیح محصول شما و عرضه آن به مشتریان می باشد که اگر به درستی انجام نشود دوباره ضرر خواهید کرد پس تمامی شرکت ها و افرادی که قصد دارند کسب و کاری ایجاد کنند و آن را به مخاطب خود القا کنند نیازمند تولید محتوا می باشند.

در بخش زیر دلایل استفاده از تولید محتوا ذکر خواهد شد.

مغز یک فعالیت و کسب و کار محتواست:  تولید عکس و تصویر در صفحه وب شما اولین اقدام برای جذب مخاطب می باشد ولی ماندگارترین تاثیر در ذهن مخاطب محتوای شما خواهد بود. پس محتوا در یک فعالیت به مانند cpu در کامپیوتر است. و مخاطب شما را جذب خواهد کرد.

محتوای مناسب، افزایش مخاطب:

در حال وبگردی برای گرفتن اطلاعات در مورد یک موضوع و یا کالایی خاص هستید و سایتی را باز میکنید و از آن دیدن می کنید، شما نیاز دارید اطلاعاتی مختصر و مفید در مورد کالا یا موضوع خود پیدا کنید، اگر سایتی را که انتخاب کرده و از آن دیدن می کنید فقط از تصاویر پر شده باشد و یا امکانات کافی برای رسیدن به موضوع مورد نظر وجود نداشته باشد و یا آنقدر گرافیک و تجهیزات سایت ساده و بی کیفیت باشد به راحتی از آن دست خواهید کشید، اگر شما قصد دارید مخاطبان تحت تاثیر شما قرار بگیرند و مخاطبان زیادی را به سایت خود بکشانید نیازمند تولید محتوای مناسب هستید.

نکات مربوط به تولید محتوا در سایت

محتوای مناسب:

موضوع و محتوای مناسبی را متناسب با طراحی سایت انتخاب کنید.
داشتن ایده برای تولید محتوا: برای اینکه بتوانید محتوای خوب و با کیفیتی ایجاد کنید که آمار و رتبه سایت شما را بهبود دهد ایجاد یک لیست از کلمات کلیدی لازم است، در ابتدا قبل از نوشتن متن برای سایت خود یک دفترچه در کنار خود داشته باشید و تمامی موضوعات مرتبط با محتوایی که می خواهید تولید کنید را در این دفترچه یادداشت برداری کنید و در کنار آن کلمات کلیدی را قرار دهید و بعد از انجام این کار شروع به نوشتن محتوا با توجه به موضوع های مرتبط و کلمات کلیدی کنید.

روان بودن محتوا:

یک محتوای خوب و روان، محتوایی است که بتواند مخاطب را به خود جذب کند و استفاده از متنی روان و قابل فهم می تواند به جذب مخاطب و مشتری کمک کند، سعی کنید دقیقا مطالب دیگران را کپی برداری نکنید و کمی آن را تغییر دهید که متفاوت شود، بهترین حالت این است که مطالب چند سایت مختلف را بخوانید و چیزی غیر از نوشته های دیگران بنویسید که جدید باشد و بازدیدکنندگان جذب آن شوند.

گرافیک و تصاویر خوب:

در کنار محتوای نوشتاری مناسب و روان حتما از تصاویر جذاب استفاده کنید زیرا مخاطبان ابتدا به عکس ها و تصاویر سایت بیشتر از متن نوشتاری توجه خواهند کرد و گرافیک بکار رفته در صفحه وب نیز می تواند کمک شایانی به کسب و کار اینترنتی شما بدهد.

بخش نظرات و بازخوردها:

یک سایت مطلوب باید تمامی امکانات را داشته باشد، یکی از آن امکانات قرار دادن بخشی به عنوان نظرات و پیشنهادات می باشد که عموم افرادی که این مطلب را دیده و خوانده اند بتوانند نظرات خود را بیان کنند تا مدیر سایت بتواند با استفاده از این نظرات محتوای خود را تکمیل تر کند، و به خواسته مخاطبان خود پاسخ دهد که این کار باعث اعتماد و توجه مخاطبان به شما خواهد شد.

نویسنده تولید محتوا

همانطور که گفته شد کارشناسان تولید محتوا رهبری و انتشار اطلاعات محتوا را برعهده دارند و نویسندگان زیادی نیز در این شغل فعالیت می کنند، اما نویسنده تولید محتوا باید در اولین قدم برای تولید محتوا خود را جای مخاطب قرار دهد و بداند که او ربات نیست و نوشته ها و فیلم هایی که تولید می کند خاص مخاطب باشد و او آگاه است و به تک تک کلمه ها و نوشته های شما فکر می کند و آن را قرار است با دیگران به اشتراک بگذارد، پس سعی کنید این موارد را در هنگام نوشتن محتوا رعایت کنید.

نکات بسیار مهم در تولید محتوا

همیشه فرض کنید که مخاطب شما نیازمند اطلاعات است
سعی کنید حرف اصلی از محتوا را در اول و آخر مقاله بزنید.
سعی نکنید مانند کتاب و رسمی محتوا تولید کنید بسیار شفاف و کاملا عادی سخن و محتوا تولید کنید که جذاب باشد و همه پسند.
از محتواهای بسیار زیاد پرهیز کنید و در صورت امکان سخن و محتوای خود را کاملا مطلوب و بدون زیاده گویی بیان کنید که مخاطب در زمان اندکی کل آن را بخواند.
سعی کنید از کلمات کلیدی متناسب با موضوع و اصطلاحات آشنا استفاده کنید.
این را در نظر بگیرید که همه مخاطبان مثل هم نیستند و در تولید محتوا متعادل باشید.
سعی کنید جذابترین تصاویر و گرافیک را در سایت خود قرار دهید.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شده است در مورد تولید محتوا اطلاعات مفیدی به مخاطبان ارائه شود و در حالت کلی تعریفی از محتوا شده است که یک محتوا چه تاثیری در فروش محصولات و عرضه آن به مخاطبان و مشتریان می گذارد و در مورد نیازمندی به محتوا چند نکته را ذکر کردیم که محتوا در واقع مغز یک فعالیت و کسب و کار می باشد که باید به آن به مانند یک شغل کاربردی و تخصصی نگاه شود که نویسندگان تولید محتوا بایستی چهار چوبی را در نحوه تولید کردن محتوا رعایت کنند و مخاطبان خود را شبیه به خود ببینند و مطالبی را ارائه دهند که همه پسند باشد و در آخر نیز نکاتی طلایی و مختصر در مورد تولید محتوا ارائه شده است.

 


چرا محتوای معتبر از سئو مهم‌تر است؟

گوگل در حال انتقال از مدل سنتی بهینه‌سازی به تمرکز روی محتوای معتبر و باکیفیت است. و این موضوع کم‌تر شناخته شده است. در عین حال که هم‌چنان استفاده‌ی بهینه از متادیتا‌ها و مخصوصا کیوردها، از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، اما نمی‌توان کتمان کرد وقتی از ورودی ارگانیک موتورهای جستجو صحبت می‌کنیم، «اعتبار» است که حرف اول را می‌زند.

دیگر، غرق کردن مطالب در فاکتورهای سئو، بهترین راه برای کشاندن مخاطبان به وب‌سایت‌مان نیست. همیشه گفته شده که محتوا پادشاه اینترنت است. با توجه به این‌که گوگل هر روز عمیق‌تر روی محتوای باکیفیت متمرکز می‌شود، بازاریابان اینترنتی به این نتیجه رسیده‌اند که اغلب اوقات، «اعتبار»، مهم‌تر از بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو است.

گوگل تنها موتور جستجویی نیست که روی «اعتبار» تاکید می‌کند. اخیرا، وب‌سایت سرچ‌انجین‌لند گزارش داد که موتور جستجوی بینگ، در حال طراحی و توسعه‌ی گوگل پاندای مخصوص به خودش است. این الگوریتم جدید با دخالت دادن فاکتورهایی از قبیل «اعتبار» بیش از پیش روی محتوای باکیفیت تاکید خواهد داشت.

بازاریابی محتوا، از بسیاری جهات، برای متخصصان بازاریابی، چالش بزرگ‌تری نسبت به بهینه‌سازی موتورهای جستجو است. قوانین دیروز مرده‌اند. امروز، بازاریابان اینترنتی بایستی روی تولید محتوای باکیفیتی تمرکز کنند که ارزش انتشار داشته باشد. این بدان معناست که باید درک جامعی از بازار هدف کسب‌و‌کار مورد نظر شکل بگیرد تا بتوان دریافت دقیقا تولید چه نوع محتوایی منجر به دست‌یابی به مخاطبان هدفمند می‌گردد.

ارتباطات اجتماعی در قالب تولید محتوای معتبر و قوی به عنوان یک اصل اجتناب‌ناپذیر باقی می‌ماند. کلید کار این‌جاست که بتوانید محتوای خیره‌کننده و موثری تولید کنید که افراد تاثیرگذار در اینترنت را جذب کرده و آن‌ها را مجاب کند تا محتوای شما را با مخاطبان خودشان به اشتراک بگذارند. این کار بیش از هر چیز، اغلب بر گستره‌ی مخاطبان هدف شما تاثیر خواهد داشت. هم‌چنین موتورهای جستجو برای تایید «اعتبار» از سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. برای مثال، موتور جستجوی بینگ از سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی برای این‌ استفاده می‌کند که بفهمد نویسنده‌ی مورد نظرش در موضوع مورد بحث متخصص هست یا خیر و آیا نویسنده‌ی شناخته شده‌ای هست یا نه. این‌جاست که ثابت می‌شود مشخصا سیگنال‌های لینکدین مفید و موثر هستند.

محتوای معتبر، نه تنها در جذب ترافیک ارگانیک از موتورهای جستجو بسیار موثر است، بلکه مسیر ایجاد اعتماد در مخاطب را تسهیل می‌کند. وقتی مخاطبان شما مطالب‌تان را می‌خوانند و می‌توانند در مورد شما بیش‌تر بدانند، حس می‌کنند که در حال ایجاد رابطه با شما هستند. آن‌ها با این کار یاد می‌گیرند که به شما اعتماد داشته باشند. همان‌طور که هر بازاریاب خبره‌ای می‌داند، فروش یک محصول هنگامی که مصرف‌کننده به شما اعتماد دارد، بسیار راحت‌تر خواهد بود.

برای تولید محتوای معتبر چه می‌توان کرد؟

۱- درباره‌ی موضوع مطالب خود به خوبی آگاهی داشته باشید و برای تولید آن شور و شوق به خرج دهید. وقت بگذارید و برای این منظور به خوبی تحقیقات کنید.

۲- خلاق باشید. چه دارید یک تحقیق کاملا جدید انجام می‌دهید و چه زمانی که وجه متفاوتی از یک موضوع قدیمی را بررسی می‌کنید، سعی بر این داشته باشید که چیز جدیدی به موضوع‌تان اضافه کنید.

۳- روی نگارش محتوای خود تمرکز کنید. زمان بگذارید و مطالبتان را با دقت تمام تولید کنید.

۴- مطالب‌تان را با گروه‌ها و جوامع هدف مختلف به اشتراک بگذارید. به خاطر داشته باشید که سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی، یک فاکتور حیاتی در ایجاد اعتبار برای مطالب شما هستند.

با توجه به این که موتورهای جستجو تاکید روزافزونی بر میزان اهمیت محتوای معتبر دارند، اکنون زمان آن فرا رسیده است که اعتبار آنلاین خود را به خوبی تقویت کنید.


چگونه تبلیغاتمان را در رتبه ۱ گوگل نمایش دهیم؟

کی از سوالاتی که همیشه از ما پرسیده می‌شود و از دغدغه‌های مشتریان‌مان است؛ کسب رتبه ۱ در تبلیغات گوگلی است. مسلما تبلیغی که رتبه اول را از آن خود کند بیشتر از بقیه تبلیغ‌ها دیده می‌شود و می‌تواند کلیک و مشتری بیشتری جذب کند.

اما تنظیم تبلیغ برای این که در رتبه اول قرار بگیرد، گاهی اوقات کار بسیار دشواری است و بودجه زیادی را می‌طلبد. در ادامه در رابطه با دو روشی که می‌تواند باعث شود تبلیغ شما در اولین رتبه نتایج جست‌وجو نمایش دهد را شرح می‌دهم.

روش اول: استفاده از استراتژی Target Search Page Location

ادوردز به ما این امکان را می‌دهد تا با بهره‌گیری از سیستم‌های شرکت در مزایده خودکار، بالاترین رتبه را در تبلیغات کسب کنیم. در صورتی که به اکانت ادوردز دسترسی دارید، به صفحه تنظیمات کمپین خود بروید و گزینه Edit مقابل Bid Strategy را بزنید و گزینه Automated: Target search page location را انتخاب کنید.

حالا با انتخاب Create a new portfolio strategy دو گزینه جدید مشاهده می‌کنید:

 1. Top of the first results page: این گزینه قیمت شرکت در مزایده شما را طوری تنظیم می‌کند که حتما در بالای نتایج جست‌وجو و در رتبه ۱ قرار بگیرید.
 2. Anywhere on the first result page: این گزینه به شما کمک می‌کند که حتما در صفحه اول نتایج جست‌وجو حضور داشته باشید. ممکن است رتبه ۱ را هم داشته باشید اما تمرکز این نوع استراتژی فقط نگه داشتن تبلیغ شما در صفحه اول نتایج جست‌وجو است.

معایب این روش:

ممکن است هزینه هر کلیک برای شما به شدت گران تمام شود. چون ادوردز خودش با قیمت‌های مختلف در مزایده شرکت می‌کند و در صورتی که با آن رقم انتخاب شده توسط خود ادوردز، شما در رتبه ۱ قرار گرفتید، آن را به عنوان قیمت نهایی تنظیم می‌کند. ممکن است در برخی حیطه‌ها رقم پایینی برای تبلیغ شما تنظیم شود اما به طور مثال در حیطه طراحی سایت، قرار گرفتن در رتبه اول تبلیغات گوگلی می‌تواند برای شما نزدیک به ۷ دلار برای هر کلیک آب بخورد.

 

روش دوم: تنظیم دستی برای اولین رتبه

شما می‌توانید ابتدا با رقم پایینی تبلیغات خود را آغاز کنید و ببینید که در چه رتبه‌ای قرار می‌گیرید. برای بهبود Ad Rank و Quality Score خود تلاش کنید و به تدریج قیمت هر کلیک را افزایش دهید تا به رتبه اول برسید. در این حالت ممکن است رقمی که بابت هر کلیک پرداخت می‌کنید از روش اول پایین‌تر باشد اما مسلما زمان بیشتری خواهد برد و گاهی اوقات هم موفقیت آمیز نیست.

اما پیش از بهره‌گیری از هر کدام از این روش‌ها ببینید که آیا می‌ارزد برای رتبه ۱ بودن، بیشتر از دو برابر برای هر کلیک هزینه کنید؟ اگر ارزش و بازگشت سرمایه‌ دارد حتما از روش‌های فوق بهره بگیرید. اما اگر فکر نمی‌کنید که آنقدر هم مهم باشد، بهتر است بیخیال شوید! :)‌


واقعا پشتیانی در سئو سایت چقدر مفید است؟

پشتیبانی به چه شکلی باید باشد تا به بهترین شکل بتوانیم جایگاه بگیریم خوب حال به چند ویژگی پشتیبانی دقت کنید.

۱-اعتماد بیشتر سئو سایت

یکی از بزرگترین معایب کسب و کار های اینترنتی همین وجود سایت های مختلف در شهر های مختلف است که بیشتر به وجود امدن یک قرار بین دو طرف خیلی سخت میکند به خاطر همین اکثر قرار داد ها به صورت اینترنتی و اسکن گرفتن است یکی از مهم ترین بخش های در اینترنت اعتماد بین دو طرف است وقتی مشتری میبیند متخصص پاسخگو است متوجه میشود که این فرد دلسوز و کار بلد است و برای مشتری خود ارزش قائل است حتی اگر در طول یک روز یک بار به کل سئوال ها پاسخ دهد پس این پشتیبانی در درجه اول با اعتماد سازی بین طرفین میشود.حتی بزرگترین سایت ها هم پشتیبانی خوبی در درجه اول دارند.

۲-آگاه شدن از فعالیت های هفتگی سئو

یکی دیگر از فواید این پشتیبانی داشتن گزارش هفتگی است که مثلا ما روی سایت شما چه فعالیت های داشته ایم که واقعا بسیار مهم است گزارش هفتگی هم برای خود ما خوب است هم برای مشتری که به طور کلی متوجه شود واقعا چقدر روی سایت هزینه و زمان گذاشته شده است و رشد در کلمات کلیدی یا بهینه سازی کلی صورت گرفته است تا با روند پیشرفت سایت خود بیشتر آگاه شوند.

۳-سئو سایت پشتیبانی تلفنی

یکی دیگر از موارد قابل قبول به غیر از بحث تلگرام یا بقیه ابزار ارتباط بین دو طرف داشتن تماس تلفنی به صورت هفتگی و ماهیانه است که باعث میشود با گفتن نکات به شما که مهندس سئو سایت در طول این مدت از سایت شما را آنایز کرده است باعث رشد بیشتری شود چرا که همان طور که میدانید دو طرف باید باهم تلاش کنند تا سایت پیشرفت کند اگر شما یک دامنه و یک هاست را به ما بدهید بگویید آن را بهینه کنید خوب تا ۱۰۰ صال دیگر این سایت بهینه شود رشدی ندارد پس به قول یکی از دوستان که میگفت سئو نیاز به بار معنایی دارد و بار معنایی محتوای بهینه شده است پس بهتر است که دنبال یک شرکتی بگردید که پشتیبانی مناسبی داشته باشد اینم بدونید که همان طور که پشتیبانی برای مشتری به صورت مهم است استفاده از این مورد هم در صورتی که واقعا مورد نیاز است استفاده شود تا دو طرف بواند تمرکز بیشتری روی پیشرفت سایت داشته باشند.


۱۴ نکته که در استراتژی های سئو برای موفقیت به آنها نیاز دارید

در ابتدا باید بگویم که سئو دنیای خارق العاده ای دارد. ما در دنیای سئو دائما در حال صرف زمان برای ایجاد مصالحه میان ترفندهای مختلف سئو هستیم تا بتوانیم بهترین چیدمان را میان این ترفندها ایجاد نماییم و بیشترین سود ممکن را از کنار هم چیدن آنها کسب کنیم.
متاسفانه بسیاری از افرادی که در دنیای سئو فعالیت می نمایند وقت کمی را صرف جستجو در میان تجربیات دیگران و گفتگو با افراد مختلف برای یافتن بهترین راه کارها می نمایند، حال آنکه سئو علمی است که بیش از هر علم دیگری نیاز جستجو و گفتگو دارد زیرا دائما بروز می شود و پویا است و همچنین ما در سئو با قطعیت و یقین سروکار نداریم بلکه بیشتر با حدس و گمان و استدلال سروکار داریم. ما در این مقاله در سئو روز قصد داریم ۵ استراتژی سئو که هر کمپین سئوی موفقی به آنها نیاز دارد را برای شما بیان نماییم.

ایجاد یک mind map یا یک نقشه ذهنی

نقشه ذهنی یا Mind Map چیزی است که به شما این امکان را می دهد که استراتژی های سئوی خود را در آن از پایه طراحی و ترسیم کنید. نقشه ذهنی شامل مجموعه ای زیر شاخه ها و زیر مجموعه ها می باشد که از یک هسته اصلی شروع می شوند و تا ریزترین مسائل و جزییات را در شاخه ها و شعبات انتهایی مجموعه پوشش می دهد. در واقع نقشه ذهنی چیزی نیست که شما با استفاده از آن بتوانید استراتژی نهایی خود را تصور نمایید و یا بتوانید با استفاده از آن تمامی استراتژی های خود را پرزنت نمایید، یک نقشه ذهنی چیزی است که به شما امکان فکر کردن و تامل کردن بر روی جزییات را می دهد تا بتوانید تمامی جوانب کار را بسنجید و درباره هر یک و مراحل انجام هر یک تامل نمایید.
Mind Map ها ابزارهایی هستند که به شما این امکان را می دهند که به تفکرات و تصورات ذهنی خود نمود تصویری و گرافیکی بدهید تا با استفاده از آن بتوانید ایده های مختلف خود را با هم ترکیب و تلفیق نمایید و یک نقشه کلی ایجاد نمایید که تمامی پروسه های ذهنی شما را در کنار هم بر روی یک صفحه نشان دهد و شما بررسی کنید که آیا تصورات ذهنی شما با هم سازگاری و هم خوانی دارد یا خیر.
ابزارهای Mind Map مختلفی وجود دارد که شما می توانید برای ایجاد نقشه ذهنی خود از آنها استفاده نمایید برای مثال یکی از ابزارهای موجود در این زمینه ابزار Mind Meister می باشد که قابلیت های بسیاری دارد و همچنین کار کردن با آن کار ساده ای می باشد.
اهمیت استفاده از نقشه ذهنی برای سئو آن است که سئو شاخه ها و زمینه های مختلفی دارد که همه این زمینه ها نهایتا در یک مجموعه به هم پیوسته کار می کنند و کار هر یک از آنها به کار تمامی مجموعه پیوسته است. استفاده از نقشه ذهنی برای ترسیم استراتژی های سئو به شما این امکان را می دهد که هرگاه که شما ایده جدیدی برای هر یک از بخش های سئوی وب سایت خود داشتید این ایده را به سادگی در نقشه موجود اضافه کنید و ارتباط آن را با دیگر ایده ها و استراتژی های موجود بسنجید و تمامی مجموعه را در کنار هم بررسی نمایید تا ببینید آیا ایده جدید شما با ایده های قبلی شما سازگاری دارد و آیا می تواند در کنار بخش های دیگر قرار بگیرد یا خیر.

۲-ایجاد یک نمود تصویری

زمانی که استراتژی های شما گام های اولیه را پشت سر نهادند و منسجم تر شدند، شما به یک سری مستندات قوی تر و عمیق تر از mind map برای کار خود نیاز خواهید داشت، در واقع شما به یک نمود بصری و تصویری از استراتژی های خود نیاز خواهید داشت.
مطمئنا شما در استراتژی های سئوی خود اهداف نهایی خواهید داشت، همچنین شما برای رسیدن به هر یک از اهداف خود کارهای مشخصی را باید انجام دهید، علاوه بر این چیدمانی برای کارهایی که باید انجام دهید وجود دارد، برخی کارهای باید زودتر از کارهای دیگر انجام شوند، برخی از کارهای باید به صورت یک چرخه تکرار شونده بارها و بارها انجام شوند و هر بار پس از انجام تصحیح گردند و همچنین کارهای ریز شاخه ای که تعداد آنها در هر مرحله بیشتر می گردد و هر مرحله اختصاصی تر می گردند. شما باید بتوانید تمامی این موارد را به صورت یک مجموعه در نظر داشته باشید و برای این کار نیاز به یک نمود تصویری از تمامی این فرایند ها دارید، بعلاوه شما باید بتوانید با استفاده از این نمود تصویری کلیه مراحل را برای مشتریان خود و تیمی که با آنها کار می کنید توضیح دهید، یعنی این نمود تصویری باید ساده و قابل درک باشد و همچنین باید قابل ویرایش باشد تا شما بتوانید هر موقع که خواستید مطالب جدیدی به آن بیفزایید.
خوشبختانه برای این منظور هم نرم افزار ها و ابزارهای بسیاری وجود دارد که از جمله این ابزارها می توان به Google Sheets، Trello، Workzone، Basecamp و یا هر ابزاری که خودتان با آن راحت تر می توانید کار کنید را استفاده نمایید.

در واقع این که شما چه ابزاری را انتخاب می نمایید اهمیت چندانی ندارد اینکه شما از چه متدی برای کار خود استفاده می نمایید حائز اهمیت است.

دقت داشته باشید ابزاری که انتخاب می کنید باید به اندازه کافی ساده و واضح باشد تا همه افراد تیم بتوانند به خوبی با آن ارتباط برقرار نمایند و در صورت نیاز تغییراتی در نقشه طراحی شده ایجاد نمایند. علاوه بر این ابزار باید این امکانات را به شما بدهد:
امکان تخصیص کارهای مختلف به افراد مختلف
امکان تعریف کارهایی که باید به صورت تکرار شونده در یک چرخه انجام گیرند، امکان تعریف تعداد دفعات تکرار و تغییراتی که باید در هر مرحله باید ایجاد گردد.
امکان تعیین کارهای با اهمیت و کارهایی که باید پیش از کارهای دیگر انجام شوند.

۳-داشتن درک صحیحی از کمپانی

فرقی ندارد که شما به عنوان مسئول سئو از جانب یک کمپانی استخدام شده باشید و به عنوان جزیی از آن کمپانی کار کنید و یا شما مسئولیت سئو وب سایت یک کمپانی که کار سئوی وب سایت خود را برون سپاری کرده است را پذیرفته باشید، در هر دو صورت شما باید درک صحیحی از کمپانی داشته باشته باشید تا بتوانید استراتژی سئوی موفقی را برای آنها پیاده سازی نمایید. شما باید با نقاط ضعف و قوت یک کمپانی آشنایی داشته باشید تا بتوانید تصمیم بگیرید که کدام استراتژی های سئو می تواند برای این کمپانی موثر باشد و نتایج خوبی را حاصل نماید.
در زیر به نکاتی اشاره شده است که شما باید پیش از تعیین استراتژی های سئوی یک کمپانی آن نکات را درباره کمپانی نام برده بدانید:

ویژگی های منحصر به فرد محصولات آن کمپانی چیست و چه شرایط فروش ویژه برای محصولات آن کمپانی وجود دارد؟

ممکن است یک کمپانی محصولات متنوع و متعددی داشته باشد اما آنچه شما بدان نیاز دارید دانستن تمامی محصولات آن کمپانی نیست بلکه شما باید بدانید که چه ویژگی منحصر به فردی در محصولات آن کمپانی وجود دارد؟ این مساله می تواند در سئوی وب سایت و استراتژی هایی که برای سئو تعیین می گردد بسیار تاثیر گذار باشد، در واقع ویژگی های منحصر به فرد محصولات یک کمپانی می تواند نقطه قوتی باشد که شما در استراتژی های سئوی وب سایت خود برای دستیابی به فروش بیشتر از آنها استفاده نمایید. در واقع این ویژگی های منحصر به فرد در محصولات و همچنین در شرایط فروش می تواند در انتخاب کلیدواژه ها، نوع کاربران هدفی که برای کمپین های بازاریابی انتخاب می شوند و بسیاری پارامتر های مهم دیگر در سئوی وب سایت تاثیر گذار باشد.

اهداف دور و دراز مدت کمپانی چه می باشند؟

اگر ما بخواهیم استراتژی های سئوی مناسبی برای یک کمپانی تعیین نماییم باید اطلاعاتی فراتر از شناخت سطحی کمپانی داشته باشیم. برای مثال اطلاعاتی مثل اینکه چه چیزی هایی می تواند برای یک کمپانی سود آور باشد و یا فعالیت کمپانی در چه زمینه است در زمینه شناخت کمپانی بسیار سطحی و ابتدایی به نظر می رسند. شما باید اطلاعات عمیق تری در زمینه شناخت کمپانی کسب کنید برای مثال باید اهداف بلند مدت و آرزو های دست نیافته کمپانی را بدانید و در استراتژی های سئو آنها را لحاظ کنید. حتی اگر کمپانی مورد نظر شما اهداف بلند مدت و آرزوهای دست نیافتی ندارد شما باید خودتان اهداف بلند مدت برای سئوی وب سایت ایجاد کنید.

نقطه ضعف و آنچه که موفقیت کمپانی را تهدید می کند چیست؟

این نکته بسیار مهم و حائز اهمیت است، شما باید به خوبی این مساله را مورد بررسی قرار دهید و نباید های استراتژی های سئوی خود را بر اساس این مساله تعیین نمایید. دانستن باید ها و نباید های ریز و جزیی در یک کمپانی و آنچه که می تواند برای کمپانی منفعت آور یا زیان بار باشد مسائلی بسیار مهم هستند که به جرات می توان گفت می توانند سرنوشت یک استراتژی سئو را تعیین نمایند.

۴- داشتن درک صحیحی از مخاطبان

در اکثر مقاله ها درباره داشتن درک صحیح از مخاطبان صحبت می شود اما معمولا در مقوله داشتن درک صحیح و کامل از کاربران تنها به این مساله اشاره می شود که شما باید با استفاده از جستجوی کلیدواژه ها بررسی کنید که کاربران چه کلیدواژه هایی را جستجو می کنند. شناسایی کلیدواژه هایی که کاربران در اینترنت جستجو می نمایند تنها می تواند به شما کمک کند که کاربران را به وب سایت خود بیاورید اما برای آنکه آنها را مجاب به برقرار تعامل یا خرید کردن از وب سایت خود نمایید باید درک عمیق تری از کاربران داشته باشید.
در زیر برخی از مواردی که شما باید درباره کاربران خود بدانید، نام برده شده است و شما می توانید با صحبت با جمع کثیری از مشتریان و ارزیابی های دقیق تر کسانی که به آنها دسترسی دارید و یا مراجعه به محل هایی که کاربران در آن حضور دارند و مسائل و مشکلات خود را مطرح می نمایند همچون فروم ها، این اطلاعات را بدست آورید.

مخاطبان شما تا چه حد در برابر مسائلی مثل مارکتینگ، آپ سلینگ و مسائل مشابه، پذیرنده هستند؟

برخی از صنف های کاری که معمولا در آنها اجناس و خدمات گران تری عرضه می گردد و یا صنف هایی که بخشی از در آمدهای آنها صرف کارهای عام المنفعه می گردد، مخاطبانی دارند که دربرابر مقوله آپ سلینگ هیچ واکنش تندی از خود نشان نمی دهند یا به عبارت دیگر گارد نمی گیرند. اما در برخی از صنف ها بازاریابی و فروش کار مشکلی می باشد و می توان گفت آپ سلینگ کار غیر ممکنی می باشد.

سطح معلومات مخاطبان شما در چه حدی می باشد؟

آیا مخاطبان شما افرادی هستند که اطلاعات خوبی در زمینه موضوع مورد نظر خود دارند و اگر کسی بخواهد اطلاعات اولیه و اطلاعاتی در زمینه معرفی تجارت یا محصولات به آنها بزند آنها به وی خواهند خندید؟ آیا مخاطبان شما کسانی هستند که به طور کلی هیچ اطلاعاتی درباره تجارت شما ندارند و از همه مسائل بی خبر هستند و هر اطلاعاتی که رد آن زمینه به آنها داده شود برای آنها جدید می باشد؟

کاربران تا چه حد به تجارت شما نزدیک هستند و با آن آشنایی دارند؟

آیا مخاطبان تجارت شما افراد هستند (B2C) و یا مخطبان تجارت شما تجارت های دیگر هستند (B2B)؟ آیا مخاطبان شما آشنایی زیادی با تجارت شما دارند و یا کاملا نسبت به آن بی اطلاع هستند؟ آیا مخاطبان شما علاقه ای به دانستن اطلاعات بیشتری درباره تجرات شما و کمپانی شما دارند و یا آنها فقط به این مساله اهمیت می دهند که تجارت شما و محصولات شما به چه طریقی می تواند برای آنها مفید باشد و مشکلات آنها را حل نماید؟

۵- داشتن اهداف واضح و روشن

برای آنکه اهداف شما بتوانند برای کار شما مفید باشند باید دقیق، واضح و صریح باشند. زمانی که این اهداف تعیین شدند باید تمام انرژی و تمرکز ما بر روی رسیدن به این اهداف متمرکز شود و نباید مسائل مالی یا هزینه بر بودن مسیر رسیدن به این اهداف جزو دغدغه های اصلی ما قرار بگیرند و یا مانع ادامه مسیر شوند.
در واقع زمانی که ما می خواهیم معیارهای سنجش و KPI های خود را تعیین می نماییم باید دقیق و موشکافانه عمل کنیم.
ما می خواهیم که میزان سود و روند افزایش عواید بیشتر از روند هزینه ها گردد و از این رو تعیین کردن اهداف مالی می تواند در این زمینه بسیار مفید باشد. ما باید اهدافی تعیین کنیم که دارای محدودیت زمانی مشخص باشند.
در حالت کلی هدف از ایجاد یک استراتژی سئو، رسیدن به اهدافی است که تاثیر بسیار زیادی بر سرنوشت یک کمپانی، آینده و جهت گیری های آن و میزان موفقیت آن کمپانی در عملکردش خواهد داشت. معیارهای سنجش ما باید دقیقا نشان دهد که هر جزء از کار چه تاثیر و نتیجه ای داشته است و چه تغییراتی ایجاد نموده است. خواه این تغییرات ایجاد شده در زمینه میزان ترافیک دریافتی وب سایت باشد، خواه در رتبه بندی ها و خواه در اعتبار وب سایت و جذب لینک های بیشتر.
من به شخصه برای کارهای خودم اهداف task-oriented را به اهداف KPI ترجیح می دهم. این مساله بدان دلیل است که زمانی که صحبت از سئو و بازاریابی داخلی مطرح می گردد، تاثیر ما بر KPI ها غیر مستقیم خواهد بود. از این رو من معتقدم که در تعیین اهداف یک پروژه باید Task-oriented بود یعنی بر روی کارهایی متمرکز شد که ما را به اهداف مشخصی می رساند و سپس نتایج را ارزیابی نمود. این کار علاوه بر آنکه موجب می شود که بهینه سازی های واقعی صورت گیرد، موجب می شود که ما نیازی به دستکاری KPI ها برای رسیدن به اهداف طولانی مدت نداشته باشیم.

می توان به جرات گفت که اکثر استراتژی های سئو می توانند از نکات ذکر شده در این مقاله برای بهبود عملکرد خود استفاده نمایند. این نکات را در چهار چوب کاری خود جای دهید و سعی کنید که این نکات را در کار خود استفاده نمایید تا بتوانید نتایج آن را در کارهای خود مشاهده نمایید.

۹ دلیلی که نشان می دهد شما باید درباره استراتژی های سئوی خود تجدید نظر کنید

شاید شما بارها از خود سوال کرده باشید که چرا علی رقم به کارگیری سئو در وب سایت خود، وب سایت شما ترافیک زیادی ندارد؟
ممکن است وب سایت شما ترافیک داشته باشد اما ترافیک جذب شده به وب سایت شما مخاطبان مورد نظر شما را شامل نشود یا به عبارتی ترافیک نادرستی به وب سایت شما جذب می شود. ممکن است این بدان دلیل باشد که شما همچنان در گذشته سیر می کنید. یعنی شما همچنان نکات سئویی را در وب سایت خود به کار می گیرید که در گذشته موثر بوده اند و امروزه کاربرد چندانی ندارند. اگر این چنین است و شما با این مشکلات مواجه هستید زمان آن فرا رسیده است که استراتژی های سئوی خود را مورد بازبینی قرار دهید.
ترفندهای سئو با زمان تغییر می کنند و ثابت نمی مانند و لذا شما نمی توانید انتظار داشته باشید که ترفندهایی که در گذشته جزو بهترین ترفندهای سئو به حساب می آمدند و می توانستند برای شما ترافیک زیادی به همراه داشته باشند، هنوز هم بتوانند برای شما مفید و موثر باشند. پس مهم ترین نکته درباره سئو این است که نکات سئو ثابت نمی مانند و دائما به روز می گردند زیرا گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر دائما الگوریتم های رتبه بندی خود را بهبود می دهند و عملکرد آنها را تغییر می دهند.
فرقی نمی کند شما یک فرد حرفه ای و دارای سابقه زیاد در زمینه سئو باشید و یا در عرصه سئو یک تازه وارد باشید، برای آنکه بتوانید در این زمینه عملکرد موفقی داشته باشید باید دائما مطالب جدید را مطالعه کنید و خودتان را با پیشرفت ها و بروز رسانی های جدید سئو همسو نمایید. در این مقاله ما قصد داریم دلایل که نشان می دهد استراتژی های سئوی شما اشتباه هستند و نیاز به بازنگری دارند را برای شما بیان نماییم و نکاتی را برای شما بیان نماییم که دیگر استفاده از آنها در ترفندهای سئوی یک وب سایت نمی تواند موثر باشد.

روش های بازاریابی محتوای قدیمی و منسوخ شده

اگر شما همچنان از روش ها ایجاد محتواهای مملو از کلیدواژه اتفاده می نماید و یا به میزان تراکم کلیدواژه ها در متن ها به عنوان یک استراتژی سئو نگاه می کنید باید به شما بگویم که در اشتباه هستید و باید این روند را سریعا خاتمه دهید.
استفاده از کلیدواژه ها زمانی مناسب بود که گوگل از رشته های متا دیتا ها برای رتبه بندی وب سایت ها در نتایج جستجوها استفاده می نمود اما امروزه دیگر این روش ها منسوخ شده اند و کاربردی ندارند زیرا گوگل امروزه از هوش مصنوعی (الگوریتم رنک برین) برای درک محتوای یک صفحه وب استفاده می نماید.
استفاده بیش از حد از کلیدواژه ها در الگوریتم های جدید گوگل نه تنها نمی تواند برای شما سودی داشته باشد بلکه ممکن است موجب شود که محتوای شما از جانب این الگوریتم ها به عنوان محتوای اسپمی در نظر گرفته شود. اگر شما روش های متراکم کردن متن با کلیدواژه ها را همچنان در ترفندهای سئوی خود به کار بگیرید و این کار به طرز اغراق آمیزی انجام دهید نه تنها این مساله نمی تواند سودی برای شما داشته باشد بلکه ممکن است موجب شود که شما توسط الگوریتم پاندای گوگل جریمه شوید و در رتبه بندی ها به رتبه های خیلی پایین تنزل پیدا کنید.
کاری که شما باید به جای متراکم کردن کلید واژه ها در متن انجام دهید این است که محتوا های مرتبطی ایجاد کنید که برای کاربران مفید باشند و شامل مطالب مفید و آموزنده ای برای کاربران شوند زیرا الگوریتم های جدیدی گوگل چنین محتواهایی را در رتبه های بهتر قرار می دهند.

بکارگیری روش های منسوخ شده در ایجاد تگ عنوان

انباشته کردن کلیدواژه ها در تگ عنوان نه تنها در الگوریتم های جدید سئو نمی تواند یک پوئن مثبت برای رتبه بندی وب سایت شما تلقی شود بلکه می تواند موجب شود که وب سایت شما به جرم استفاده بیش از حد از کلیدواژه ها برای فریب موتورهای جستجوگر جریمه گردد.
مطالعات جدید نشان داده است که در رتبه بندی های جدید صفحاتی در رتبه بندی برخی کلیدواژه ها مشاهده می گردند که نه تنها کلیدواژه نام برده را در تگ عنوان خود استفاده ننموده اند، بلکه در متن خود هم تعداد دفعات محدودی از آن استفاده کرده اند.
شما هم به جای آنکه نگران آن باشید که کلیدواژه ها را به هر طریقی در عنوان و یا متن های خود بگنجانید باید سعی کنید محتوای بارزش و پر مفهومی ایجاد کنید که برای کاربران مفید باشد و همچنین برای این محتواها اسنیپت های مناسبی ایجاد کنید که محتوای صفحه شما را به بهترین شکل تفسیر نماید تا بتوانید کاربران را ترغیب به کلیک کردن بر روی لینک صفحه خود در میان تمامی لینک های موجود در صفحه نتایج، نمایید.

استفاده از روش های پولی برای جذب لینک به منظور بهبود رتبه بندی

در گذشته این گونه بود که اگر شما می توانستید کاری کنید که چند وب سایت دارای رتبه خوب به صفحه شما لینک بدهند (از آنها لینک خریداری نمایید و یا با آنها تعویض لینک انجام دهید) و لینک داده شده در قالب یک انکر تکست باشد که متن آن دقیقا کلیدواژه های مورد نظر شما را شامل می شود، می توانستید با استفاده از این لینک های دریافتی اعتبار بسیار زیادی برای صفحات خود کسب نمایید و به رتبه های بالا در صفحه نتایج موتورهای جستجوگر دست یابید. متاسفانه باید به شما بگویم که آن دوران مرده است و دیگر چنین روش هایی نمی تواند موثر باشد.
برای آنکه مطمئن شوید که این گفته حقیقیت دارد شما می توانید به تعدادی از فروم هایی که کار آنها لینک دهی به وب سایت ها با استفاده از روش های کلاه سیاه است بیاندازید تا ببینید که همه در حال شکایت نسبت به این موضوع هستند که دیگر این روش های لینک سازی مزایایی ندارند و نمی توانند برای رتبه بندی وب سایت آنها مفید واقع شوند.
لینک بیلدینگ همچنان یک مساله مهم و ضروری برای سئو است، اما پس از بروز رسانی الگوریتم پنگوئن مساله لینک سازی اندکی متحول شده است. از زمان بروز رسانی این الگوریتم دیگر روش های میان بر و ترفندها و حقه های فرار از الگوریتم های رتبه بندی، نمی تواند موثر باشد و تنها اتلاف زمان و انرژی شما می گردد.
شما باید به جای آنکه توجه خود را تنها معطوف به جذب لینک به هر قیمتی و از هر وب سایتی نمایید، توجه خود را جلب آن دسته روش های لینک سازی نمایید که موجب جذب لینک هایی می شوند که از کیفیت و ارزش بالایی برخوردار می باشند و لینک هایی جذب کنید که واقعا با موضوعات و محتوای و وب سایت شما مرتبط می باشند.

استفاده بی جهت از روش های پرس ریلیز

برخی از ترفندهای سئو هستند که افراد دائما از آنها سوء استفاده می نمایند و روش پرس ریلیز نیز یکی از این ترفندها می باشد.
در یک دوره از زمان بسیاری از متخصصان سئو اقدام به ایجاد مجموعه ای از پرس ریلیز های بی معنی می نمودند تا بتوانند بدین طریق یک لینک با انکر تکست دقیقا مشابه با آنچه که می خواستند ایجاد نمایند.
گوگل متوجه این مساله شد و به عبارتی مچ این افراد را در سوء استفاده هایشان از پرس ریلیز گرفت.
در انتها گوگل این لینک ها را بی ارزش خواند و گفت که چنین لینک هایی از هیچ اعتباری برخوردار نمی باشند و بسیاری از وب سایت ها اقدام به Nofollow کردن این لینک ها نمودند.
زمانی که شما تصمیم به ایجاد یک پرس ریلیز می گیرید، نباید به هیچ وجه این کار را برای دریافت یک لینک انجام دهید. ایجاد پرس ریلیز ها تنها باید به منظور انتشار یک رویدادی که واقعا ارزش انتشار دارد انجام شود. از خودتان بپرسید که آیا اگر این پرس ریلیز هیچ ارزش سئویی نداشته باشد باز هم شما اقدام به ایجاد و انتشار آن خواهید نمود و صادقانه به این سوال پاسخ دهید، اگر پاخ شما منفی است اقدام به ایجاد پرس ریلیز ننمایید.

اتکا کردن به اتوماسیون

استفاده از محتواهایی که با استفاده از روش اتوماسیون ایجاد می شوند و یا به عبارتی محتواهایی که خودکار تولید می شوند یکی از روش های سئوی خیلی قدیمی است که مدت زیادی است منسوخ شده است. با تغییر رویه گوگل و تصمیم گوگل برای ارائه نتایج با کیفیت برای کاربران و ایجاد رضایت در کاربران از نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر، دیگر محتواهای بی کیفیتی که با روش های اتوماسیون ایجاد می شدند نمی توانند جایی در رتبه بندی ها داشته باشند. واضح است که اگر امروزه شما سعی در استفاده از این روش داشته باشید و چنین محتواهای بی کیفیتی را در وب سایت خود ایجاد نمایید توسط گوگل جریمه خواهید شد و یک پنالتی گوگل دریافت خواهید نمود.
البته برای حل این مشکل برخی افراد به نرم افزارهای NLG یا نرم افزارهایی که قادر به تولید محتوا به زبان طبیعی و مشابه انسان بودند روی آوردند و این نرم افزارها بر اساس داده های ورودی افراد محتواهایی را با استفاده از روش های هوش مصنوعی ایجاد می نمودند ، اما این روش ها هم با شکست مواجه شدند زیرا امروزه گوگل برای سنجش کیفیت محتواها از پارامترهایی استفاده می نماید که اغلب آنها بر اساس واکنشی که کاربران به محتوا نشان می دهند می باشد.
هیچ چیز بهتر و قوی تر از محتوای با کیفیتی که توسط یک فرد متخصص نوشته می شود نمی تواند برای رتبه بندی یک وب سایت موثر باشد. پس دست از جستجوی روش های میانبر بردارید و خودتان شخصا وارد عمل شده و محتواهای با کیفیت را با صرف اندکی وقت بیشتر تولید نمایید.

اهمیت ندادن به مساله میزان رضایت کاربران موبایلی

بیش از ۶۰% از جستجو های انجام شده در گوگل توسط کاربران موبایلی انجام می شود، و این نشان دهنده آن است که بیش از نصف کاربران موتورهای جستجوگر، کاربران موبایلی است و مساله بهینه سازی برای تلفن های همراه هوشمند چقدر حائز اهمیت می باشد. با توجه به ارائه مساله Mobile First Index توسط گوگل و صحه گذاشتن گوگل بر این مساله، اهمیت آن دوچندان شده است.
برای آنکه وب سایت ها بتوانند موفقیت بدون حد و مرز خود را در زمینه آنلاین به تثبیت برسانند، توجه به امر بهینه سازی برای تمامی ابزارها اعم از موبایل و تبلت ها باید در اولویت کارهای آنها قرار گیرد. علاوه بر ایجاد صفحات سازگار با موبایل ها و تبلت ها، وب سایت ها باید مسائل دیگری که می تواند رضایت کاربران موبایل را جلب نماید نیز در کارهای خود لحاظ کنند. برای مثال استفاده از پاپ آپ ها در صفحات موبایلی بیش از صفحات دسکتاپ می تواند برای کاربران آزاردهنده و ناخوشایند باشد، از این رو وب سایت ها باید در بهینه سازی های خود برای تلفن های همراه این امر را نیز لحاظ کنند.

انتشار محتواهای ضعیف

دوران محتواهای ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه ای که مملو از کلیدواژه ها بودند و می توانستند برای هر موضوعی به خوبی رتبه بندی شوند دیگر گذشته است و امروزه گوگل چنین محتواهایی را به عنوان محتوا های اسپمی در نظر می گیرد. می توان به جرات گفت که امروزه ایجاد چنین محتواهایی علاوه بر آنکه موجب اطلاف زمان و انرژی می شود، می تواند موجب شود که گوگل شما را جریمه نماید.
برای آنکه بتوانید رویت پذیری وب سایت خود را در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر افزایش دهید، اولین و مهم ترین اصلی که باید در استراتژی های سئوی خود در پیش بگیرید ایجاد محتواهای طولانی (بیش از ۲۰۰۰ کلمه) می باشد. تحقیقات نشان داده است که حد اقل تعداد کلمات در یک پست باید ۱۰۰۰ کلمه باشد و پست هایی که شامل بیش از ۲۰۰۰ کلمه می باشند قادر به کسب رتبه های بهتر در رتبه بندی ها می باشند.
اگر شما به این مساله شک دارید می توانید با یک سرچ ساده به صحت این امر پی ببرید، کافیست یک عبارت را در گوگل سرچ کنید و سپس نتایجی که گوگل به شما رائه می کند را بررسی کنید و آنها را از لحاظ تعداد کلمات مقایسه نمایید. به سادگی با این روش به ارزش محتواهای طولانی و میزان ترافیکی که این محتواها می توانند برای شما بیاورند پی خواهید برد.

اتکا به ایجاد پست مهمان برای لینک سازی

یکی از تکنیک های سئو که بیش از تکنیک پرس ریلیز برای ایجاد لینک از آن سوء استفاده شده است، تکنیک ایجادپست مهمان می باشد. پیش از اخطار رسمی گوگل درباره این موضوع، بسیاری از بازاریابان دیجیتال از هر فرصتی برای ایجاد پست مهمان استفاده می کردند تا بتوانند با استفاده از آن یک لینک دریافت نمایند بدون توجه به این مساله که محتوایی که ایجاد می کنند آیا به قدر کافی خوب و باکیفیت است؟ آیا با موضوع وب سایت میزبان و موضوعاتی که در وب سایت خود به آنها لینک می دهند مرتبط است؟ و برخی از وب سایت ها از این فرصت برای فروش پست مهمان در وب سایتشان سوء استفاده می نمودند. من بارها و بارها تعداد بسیار زیادی پست های مهمان بسیار بی کیفیت و بی ارزش در وب سایت های بسیار با اعتبار مشاهده نموده ام.
مساله فروش پست های مهمان به حدی افزایش یافت و به حدی مساله به وجود آمده جدی شد که برخی از وب سایت ها شروع به Nofollow کردن لینک های خروجی خود نمودند تا اثرات بد این لینک ها به رتبه بندی های آنها آسیبی وارد ننماید.
به عنوان یک توصیه در زمینه ایجاد پست مهمان باید به شما بگویم که اگر شما قصد ایجاد یک پست مهمان به منظور لینک سازی برای وب سایت خود را دارید، حتما و حتما در یک وب سایتی که موضوع مطالب آن مرتبط با موضوع وب سایت شما است پست مهمان ایجاد نمایید و وب سایت هایی را انتخاب کنید که در صنف کاری شما به عنوان وب سایت های معتبر و قابل اطمینان شناخته شده اند. به هیچ وجه اقدام به ایجاد تعداد زیادی پست مهمان در وب سایت های متعدد که از اعتبار کمی برخوردار هستند استفاده ننمایید.

استفاده از کلیدواژه های کوتاه و دارای ترافیک بالا

یک اشتباه رایج دیگر در سئو این است که افراد با دیدن حجم جستجوی کلیدواژه های کوتاه تصور می کنند که با رتبه بندی برای این کلیدواژه ها می توانند ترافیک زیادی جذب کنند و به منافع بالایی دست یابند. هیچ شکی نیست که کلیدواژه های کوتاه ترافیک زیادی دارند و رتبه بندی برای این کلیدواژه ها می تواند منجر به جذب حجم بالایی از ترافیک گردد. اما رتبه بندی برای این کلیدواژه ها تضمین کننده کسب منافع زیاد و داشتن نرخ تبدیل کاربران به مشتریان قابل قبول برای وب سایت شما نمی باشد. یعنی مکن است شما بتوانید برای این کلیدواژه ها رتبه بندی شوید و حتی بتوانید ترافیک زیادی را به وب سایت خود جذب نمایید اما این ترافیک، ترافیک بی کیفیتی باشد که نمی تواند نرخ تبدیل کاربران به مشتریان بالایی داشته باشد و عملا این ترافیک بی نتیجه باشد.
به عنوان یک قانون کلی باید به خاطر داشته باشید که کلیدواژه های کوتاه ترافیک زیادی به همراه می آورند اما کلیدواژه های طولانی نرخ تبدیل کاربران به مشتریان زیادی را برای وب سایت ها به دنبال خواهند داشت.
دقت کنید که استفاده از کلیدواژه ها در وب سایت شما با ید به شکل طبیعی و کاملا نرمال انجام شود و نباید انباشتگی کلیدواژه ها در متن های شما اتفاق بیفتد. صفحات شما باید شامل محتواهایی باشند که کاملا توضیحی می باشند و جزییات را درباره هر یک از محصولات و خدمات شما برای کاربران توضیح می دهند.
و سخن پایانی
سئو علمی بسیار جالب و بسیار عجیب است، این شاخه از علم دائما بروز رسانی می گردد و تنها شاخه ای از علم است که انجام کارهای یکسان در زمان های متفاوت در آن موجب ایجاد نتایج متفاوت می گردد. این مساله نشان دهنده پویایی و تغییرات دائمی این علم می باشد. این امر بدان دلیل است که با پیشرفت علم در زمینه های مختلف روز به روز الگوریتم های پیچیده تر و دقیق تری ایجاد می شوند که می توانند جوانب بیشتری از وب سایت ها را تحت بررسی قرار دهند و هر بار که این الگوریتم ها پیشرفت می کنند و بروز رسانی می گردند، صاحبان وب سایت ها نیز باید بتوانند ترفندهایی برای سازگاری با الگوریتم های جدید بیابند تا بتوانند وب سایت ها را در مرکز توجه این الگوریتم ها قرار دهند.


دلایلی برای این که ما به یک طراحی وبسایت حرفه ای احتیاج داریم

دلایلی که با آن رو به رو نشده اید!!

۱- کارت ویزیت آنلاین

ساده ترین روش برای معرفی شما به مشتری هایتان در تجارت به صورت سنتی، ارائه کارت ویزیت است که معمولا با خرابی و یا گم شدن آن مواجه هستیم. اما داشتن یک وبسایت یعنی شما همواره یک کارت ویزیت آنلاین دارید که با استفاده از آن می توانید تمام ویژگی های تجارت خود را شرح داده و راه های ارتباط با خود را معرفی نمایید.

ضمن این که تمام این اطلاعات را با ارسال یک آدرس اینترنتی مخصوص، از طریق شبکه های اجتماعی، ایمیل و پیامک در اختیار مشتریان خود بگذارید. حجم بزرگی از اطلاعات که با تبادل یک لینک قابل مشاهده است.

۲- خرید یک دفتر رایگان!!!!

خرید یک دفتر چقدر برای شما هزینه آور است؟ حداقل درآمد یک سال یک استارت آپ نوپا برابر با خرید یک دفتر مناسب تجارت آن است. اما چرا حتما باید دفتر خود را به صورت فیزیکی و قابل مراجعه انتخاب نماییم؟ خواسته های شما برای خرید دفتر مناسب چیست؟

تا چند سال اول مراجعه به صورت حضوری بسیار محدودتر از تماس تلفنی است. همچنین پاسخگویی به حجم بالای تماس مشتریان خودش کاری زمانبر و پرهزینه است . همچنین خیلی از سوالات مشتریان تکراری بوده و می توان در وقت پاسخگویی صرفه جویی کرد. در نظر بگیرید وبسایت شما با برخورداری از بخش سوالات متداول به پاسخگویی سوالات تکراری می پردازد و مشتریان از طریق بخش تماس با ما، پیام های خود را ارسال می کنند تا شما در اسرع وقت به آنها پاسخ دهید.

همه این قابلیت ها با یک بار هزینه که خیلی کمتر از خرید یک دفتر است، مهیا می شود.

۳- همیشه در دسترس

طیف وسیعی از مشتریان -مشابه شما- وقت زیادی برای پیگیری درخواست ها و نیازهای خود ندارند و بیشتر در خارج زمان های اداری و کاری خود به جستجوی محصول و خدمات مورد نظر خود می پردازند. اما آیا شما هم نیاز دارید در خارج از زمان های اداری به آنها پاسخگو باشید؟

یک وبسایت که خدمات محدود به زمان شما را به یک پاسخگویی ۲۴ ساعته تبدیل می کند، اولین نیاز شماست.

۴- چیزهایی که مشتری هایتان خبر ندارند

تغییر قیمت، خدمات جدید، ارائه تخفیف و… مثال هایی هستند که نشانه از پویایی تجارت شما دارند. اما برای حفظ مشتریان قدیمی و جذب مشتریان جدید شما نیازمند به نمایش گذاشتن این ویژگی هستید.

یک وبسایت داینامیک از طریق پنل مدیریت تمام اطلاع رسانی های شما را به صورت خودکار انجام می دهد و یکی از بهترین راه های پیشنهادی ما برای معرفی پویایی شماست.

۵- هر که کارش بیش…

تجارت شما مانند باقی بیزنس های دیگر در یک محیط با هم رده های خود در حال رقابت است. ملاک های برتری در این رقابت شامل رسیدگی به چهار مورد بالا می باشد. اما امروزه که همه کارها از کلاس آموزشی تا سفارش تاکسی به صورت اینترنتی و آنلاین انجام می شود. فردی برنده ی این اتوبان رقابت است که تمام موارد بالا را به صورت اینترنتی و در قالب یک وبسایت اصولی و حرفه ای رعایت کرده باشد.

اینجا دیگر شما به دفتر مجلل و شیک در نقطه ای دست نیافتنی از شهر احتیاج ندارید. بلکه تمام شخصیت تجارت شما از طریق مراجعه به وبسیاتتان قابل ارزیابی است. حال کافیست کار بیشتری برای توسعه ی تجارت خود انجام دهید تا گوی سبقت را تصاحب کنید.

 


۶ موردی که بیشتر مردم دربارۀ سئو نمی دانند

سئو، رشته و موضوع پیچیده ای است. اجزای زیادی دارد که طی مرور زمان تغییر می کنند. علاوه بر این، گوگل هم دائماً الگوریتم خود را تغییر می دهد که باعث می شود رتبه بندی تغییر کند و به این ترتیب یک خواب راحت را از بازاریابان دیجیتال می گیرد.

به علاوه گوگل اغلب فن آوری های جدیدی منتشر می کند که برای رتبه بندی، راه های جایگزین ارائه می دهند. که این هم به نوبه خود زندگی سئو کاران را پیچیده تر می کند، چرا که باید مدام در حال یادگیری باشند تا بتوانند بهتر به مشتری هایشان خدمت کنند.

اطلاعات غلط بیشماری که در مورد راه های رتبه بندی یک صفحه در نتایج جستجوی ارگانیک وجود دارند را نیز به تمامی این موارد اضافه کنید.

در اینجا به ۶ موردی که بیشتر مردم دربارۀ سئو نمی دانند اشاره می کنیم:

 1.      بزرگ تر همیشه بهتر است، در بیشتر موارد، عبارات بزرگ

گوگل در برخی زمینه ها سایت های بزرگ تر را ترجیح می دهد.

اگر صاحب یک سایت تجاری هستید که شلوار جین مردانه می فروشد، اینطور نیست که با جستجوی عبارت “شلوار جین مردانه”، در صفحات نتایج موتور جستجو در رتبه بالا قرار بگیرید.

چرا؟ همین حالا عبارت ” شلوار جین مردانه” را جستجو کنید و ببینید چه سایتی در بالا قرار دارد.

حال اگر تبلیغاتی که حامی مالی دارند را نادیده بگیریم، با اسامی مثل Macy’s، Nordstrom، American Eagle، Levi و Kohl’s بر خواهید خورد. آیا فکر می کنید آنقدر از نظر سئو قدرت دارید که تمامی آن برند ها را از جایش بیرون کنید؟

حقیقت تلخ: نخیر ندارید.

وقتی نوبت به رتبه بندی برسد، گوگل برندهای شناخته شده تر را به برند های نوپا ترجیح می دهد. به این دلیل است که این غول جستجو می خواهد کاربرانش بهترین تجربه ممکن را داشته باشند.

پس این یعنی شرکت تازه تاسیسی که شلوار جین مردانه می فروشد باید امیدش را از دست بدهد؟ البته که نه.

اول از همه باید برای برند خودتان بهینه سازی کنید. این طوری به محض اینکه کمی شناخته تر شدید، مردم با جستجو کردن نام شما می توانند سایتتان را پیدا کنند.

همچنین می توانید تبلیغ کنید. این تبلیغات می توانند شما را در بالای صفحات نتایج جستجو قرار دهند، اما فراموش نکنید که تبلیغات پر هزینه هستند.

همچنین باید به دنبال کلمات کلیدی جایگزینی باشید که با استفاده از آنها بتوانید برند خود را ارتقا دهید. ممکن است با فرصت های طلایی روبرو شوید که حتی بزرگ ترین رقیبتان هم به آن توجهی نداشته است.

مثلاً شاید بتوانید شلوار های جین مردانه را در رنگ یا مدل های خاص تری ارائه کنید.

به این ترتیب سایت خود را برای عبارتی بهینه سازی کنید که شامل آن رنگ یا مدل می شوند.

 1.      وب سایت ها به بخش های مختلفی تقسیم شده اند

واقعیت این است که خود سایت رتبه بندی نمی شود، بلکه صفحات درون سایت رتبه بندی می شوند. رتبه بندی یک صفحه و یک سایت هیچ شباهتی به هم ندارند، مگر اینکه سایت شما فقط یک landing page داشته باشد. ولی به احتمال زیاد سایت شما بخش های مختلفی دارد، مثل صفحه اصلی، صفحه ارتباط با ما، بلاگ، صفحه دسته بندی ها، جدول قیمت، سوالات متداول و بسیاری بخش های دیگر. مثلاً اگر نگاهی به وب سایت Levi’s بیندازید، می بینید که ساختاری دارند که به بخش هایی برای مردان، زنان، کودکان و غیره تشکیل شده است.

ارزش برخی از این بخش ها از بخش های دیگر بیشتر است. مثلا شاید نخواهید صفحه “ارتباط با ما” رتبه بگیرد. اما مسلما می خواهید که محتوای بلاگتان رتبه بگیرد. بر روی رتبه بندی صفحاتی تمرکز کنید که مشتری های احتمالی را از صفحات نتایج جستجو به سایت شما هدایت می کنند. سپس از روش های خودتان بهره ببرید تا اطلاعات تماس آنها را بگیرید و به فهرست ایمیل خود اضافه کنید.

 1.      شاید لازم باشد فقط تعداد کمی عبارت را رتبه بندی کنید

احتمالا فکر می کنید برای اینکه در سئو موفق باشید باید ده ها عبارتی که جستجو می شوند را در جایگاه های بالا رتبه بندی کنید. الزاماً لازم نیست چنین کاری بکنید.

اگر وب سایت کوچکی  دارید یا بازار هدفتان خیلی بزرگ نیست، می توانید فقط یکی دوتا عبارت را رتبه بندی کنید. مثلا اگر ” disc profiles” می فروشید، می توانید بیشترین درآمد خود را از طریق چند عبارت اصلی کسب کنید.

نکته اصلی در اینجا این است که برای برخی سایت ها باید چندین عبارت را رتبه بندی کنید ولی برای برخی سایت های دیگر می توانید با رتبه بندی کردن یکی دو تا عبارت اصلی، به درآمد خوبی برسید.

 1.      بازاریابی محتوا بسیار رقابتی است

احتمالا این جمله را شنیده اید که “محتوا بسیار حائز اهمیت است”. متاسفانه بقیه کسانی که در حرفه شما فعالیت می کنند نیز این جمله را شنیده اند.

این جاست که وقتی نوبت به بازاریابی داخلی (inbound marketing) می رسد، باید در راس کار خود باشید. در جستجوی کلمات کلیدی، میزان مناسبی زمان و هزینه سرمایه گذاری کنید، بهترین نویسنده ها را استخدام کنید، بلاگ خود را مدام به روز کنید و همه موانع را از سر راه بردارید تا عنوان های مجذوب کننده و محتوا های عالی تولید کنید.

من پیشنهاد می کنم از BuzzSumo و Moz Content کمک بگیرید. هر دوی آنها محتوای سایت شما را تحلیل می کنند، طرح اصلی آنها را کشف می کنند، محتوای جدیدی که تولید کرده اند را دنبال می کنند و به دنبال محبوب ترین محتواها می گردند. گزارش ها مفید و مفصلی هم ارائه می دهند.

به بازار رقابت خود نگاهی بیندازید – سپس صفحه بهتری برای سایت خود ایجاد کنید.

 1.      هر چه زودتر از فن آوری های جدید گوگل بهره ببرید، موفق تر خواهید بود (Early adoption pays off)

همانطور که دیده اید، گوگل به این معروف است که زود به زود فنی آوری های جدیدی را ارائه می کند. بعضی از این فن آوری ها به شما کمک می کنند که در صفحات نتایج جستجو، رتبه بگیرید.

به همین خاطر است که باید زود تر از هر کسی ار این فن آوری ها بهره ببرید.

تازه کار ها بهتر است به صفحات شتاب تلفن همراه (accelerated mobile pages (AMP) نگاهی بیندازند. که یک پروژه منبع باز (open-source) است که تحت حمایت گوگل بوده و باعث می شود صفحات وب در پلت فورم های موبایل خیلی سریع بار گذاری شوند. صفحات AMP می توانند در بالاترین قمست نتایج جستجوی تلفن همراه با فرمت carousel ظاهر شوند.

حال که صحبت از تلفن همراه شد، فراموش نکنید که سایتتان کاملا موبایل فرندلی باشد. موبایل فرندلی بودن یکی از فاکتور های رتبه بندی از نظر گوگل، برای نتایج جستجوی تلفن همراه است، پس اگر می خواهید سایتتان رتبه بگیرد، باید مخاطب های تلفن همراه را هم در نظر داشته باشید.

در نهایت خیلی سریع، به جای HTTP، بر روی وب ساییتان از HTTPS  استفاده کنید. با وجود اینکه گوگل در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که سایت های ایمن، رتبه بالاتری می گیرند، هنوز هم خیلی از سایت ها، سرسختانه از این تغییر سر باز می زنند. اگر می خواهید در این بازار رقابتی ، سری میان سر ها درآورید از HTTPS استفاده کنید.

در زمینه سئو شما باید اولین کسی باشید که از فن آوری ها جدید اطلاع پیدا می کنید. طرح ریزی، توسعه و اجرای فن آوری های جدید زمان می برد پس بهتر است به محض اینکه خبر فن آوری های جدید منتشر می شود با آنها همگام شوید.

 1.   راه های زیادی وجود دارد که می توانید از طریق آنها در نتایج گوگل دیده شوید

احتمالا فکر می کنید تنها راه رتبه گرفتن درگوگل این است که backlink درست کنید و از سئوی on-site بهره ببرید، تا صفحه تان تا جایی که امکان دارد در راس صفحه نتایج جستجو قرار بگیرد. با این حال راه های دیگری هم هستند که از طریق آنها می توانید در صفحات نتایج جستجو دیده شوید و بازدیدکننده به دست آورید.

مثلا اگر بتوانید به Google’s Knowledge Graph  الگوریتم گوگل راه پیدا کنید، برند شما می تواند جایگاه برجسته ای در راس صفحات نتایج جستجو، درکنار فهرست ارگانیک بدست بیاورد. ورود به Knowledge Graph دشوار است ولی وقتی وارد شدید، برنتان کلی ترقی خواهد کرد.

حتی می توانید  از structured data markup هم استفاده کنید که پیشرفتی بصری در فهرست بندی صفحات نتایج جستجو هستند. Structured data markup به کد وب سایت شما اضافه شده تا اطلاعات بیشتری در مورد محتوای سایتتان در اختیار گوگل قرار دهد.

اگر همین حالا عبارت “بهترین دستور پخت پن کیک” را جستجو کنید، نتایجی را می بینید که به شکل ستاره هستند. حتی میزان کالری را هم می بینید. به اینها rich snippets می گویند. و باعث می شوند فهرست بندی ها در صفحات نتایج جستجو برجسته و عالی باشند.

ضمناً، خواهید دید که یک پاسخ مستقیم در بالای بسیاری از صفحات نتایج موتور جستجو قرار دارد. این هم یک راه دیگر برای دیده شدن در جستجو است: سایت خود را به صورت مرجع درآورید و محتوایی تولید کنید که گوگل آن را پاسخی سریع به سوال کاربر در نظر بگیرد.

اگر کارتان ساختمان سازی به صورت سنتی است، می توانید از طریق local 3-pack رتبه بگیرید. اگر نام شهر تان را به همراه کلمه “لوله کش” جستجو کنید، یک نقشه را در زیر تبلیغات بالای صفحه خواهید دید. درست زیر آن نقشه، سه فهرست مربوط به منطقه تان وجود خواهد داشت.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، اگر ناشران  با به کار بردن AMP ، بتوانند در راس صفحات نتایج جستجو قرار بگیرند، می توانند رتبه نیز بگیرند.

نکته اصلی این است که راه های زیادی برای پیروزی وجود دارد.


چرا با وجود شبکه های اجتماعی به سایت نیاز داریم؟

همانطور که می دانید نسل جدید تکنولوژی نسل جدید انسان را کمک می کند به قدری در حال پیشرفت می باشد که تمامی افراد و محصولات را می تواند در بربگیرد.با یک مثال ساده این موضوع را بیشتر شرح می دهم .نسل جوان همواره با پیشرفت تکنولوژی قصد دارند تمام خدمات خود را بصورت آنلاین و از طریق شبکه های اجتماعی و یا سایت­های مخلتلف درخواست کنند.

آشنایی با تکنولوژِی های جدید

مثلا هنگامی که یک اتفاق تاسیساتی برای یک فرد که با تکنولوژی های جدید آشنا شده است رخ میدهد به نظر شما ایشان سریع آماده میشود که به دنبال تکنسین تاسیسات برود؟!

اگر در این فکر هستید، سخت در اشتباهید. این نسل ابتدا در اینترنت جستجو خواهد کرد تا کار خود را بصورت اینترنتی انجام دهد.

در مرحله دوم در صورتی که امکان پیدا کردن خدمات مدنظر را بصورت آنلاین وجود نداشت به دنبال تکنسینی که در اینترنت آگهی زده است خواهد بود و …. این مراحل به ترتیب انجام میگردد تا فرد مدنظر را برای انجام امور تاسیسات خود پیدا کند. این مثال یک مثالی هست که شاید بسیاری از صاحبان مشاغل به این باور نرسیده باشند. ولی بنده معتقدم با پیشرفتی که در تکنولوژی ارتباطات وجود دارد، همه نسل­های جدید بالای ۹۰ درصد امورات خود را از طریق اینترنت انجام خواهند داد.

معرفی کسب و کار

شما در وب سایتتان میتوانید خود و کسب و کارتان را کامل معرفی کنید. مشخصات تماس داشته باشید تا در تغییر تماس و آدرس­ها مشتریان راحت شما را پیدا کنند. شاید علاقه داشته باشید عقاید خود را در قالب یک مطلب روی سایت خود منتشر کنید تا مشتریان شما نیز مطالعه کنند و یا حتی شاید تجربه های خود را نیز به اشتراک بگذارید.

یک وب سایت علاوه بر موارد ذکر شده بالا، به شما این امکان را میدهد که در زمان خود صرفه جویی کنید، مشتری مدارتر باشید و بهتر دیده شوید. هنگامی که سایت شما بصورت کامل خدمات شما را معرفی میکند، مشتری شما که به عنوان کاربر وارد سایت شما شده و کامل بودن آن را احساس میکند، حس اعتماد بیشتری به او دست میدهد و احساس میکند که به راحتی خدمات مورد نیازش را میتواند به مدیر کسب و کاری که ارزش بیشتری برای مشتری و کاربر خود قائل هست بسپارد.

تغییر رویه کاربران

البته امروز تمامی کاربرانی که قصد تهیه یک کالایی را دارند به جهت اینکه چک کنند کالای مدنظر آنها معتبر هست یا خیر، ابتدا در اینترنت جستجو میکنند و سپس سعی میکنند که نظرات مشتریان قبلی را نیز در تایید یا رد محصول مدنظر اعمال کنند. شرکت­ها برای تولید و توزیع روزنامه­ها میلیون­ها تومان خرج می‌کنند. با داشتن یک وبسایت می‌توانید به طور کامل مسئله اطلاع‌رسانی و انتشار اخبار را حل کنید. مشتریان شما می‌توانند به صورت آنلاین از شما و آخرین محصولاتتان در لحظه اطلاع پیدا کنند.

اگر یک وبسایت داشته باشید بدون شک هزاران نفر از آن بازدید می‌کنند. شما می‌توانید به مردم نفوذ کنید و در تصمیم گیری و آموزش آنها موثر باشید.

چرا با وجود شبکه های اجتماعی همچنان به وب سایت نیازمندیم ؟

بیش از ۳ میلیارد نفر از مردم جهان از اینترنت به صورت شبانه روزی استفاده میکنند و طبعا نیازمندی های خود را تا حد زیادی از این بستر و به وسیله وب سایت­ها، شبکه­های اجتماعی و … تامین می کنند. اگر کسب و کار شما در اینترنت حضور نداشته باشد یعنی در دنیای مشتریان امروز حضور ندارید.  داشتن یک وب سایت می تواند موثر ترین و بهترین راه برای حضور یک کسب وکار در دنیای اینترنت باشد

.اما ساخت وب سایت شامل هزینه­هایی مانند دامنه، میزبانی، طراحی ،  ، به روز رسانی، نگهداری و … می باشد. در نقطه ی مقابل شما تقریبا رایگان می توانید یک صفحه ی در شبکه های مجازی مانند اینستاگرام وتلگرام و فیسبوک و تویتتر داشته باشید. اما وقتی می گوییم تجارت الکترونیک، ناگزیر شما نیاز دارید هر دو را داشته باشید و تنها داشتن یک حضور قوی در شبکه­ های اجتماعی کافی نیست.

پیشرفت رویه آنلاین بودن

امروزه تعداد کسانی که با جست و جو در اینترنت در خصوص محصول یا خدمات مورد نظرشان اطلاعات کسب می کنند رو به افزایش است. شرکت یا کسب کار شما با طراحی وب سایت می تواند اعتبار کسب کند و اگر این کار را نکنید مردم به سراغ رقبای شما خواهند رفت. با توجه به اینکه هر روز حضور مردم در فضای مجازی همچون شبکه­های مجازی بیشتر می شود عدم حضور شما و نداشتن یک وب سایت می توان منجر به شکست شما در رقابت با سایر کسب و کارهای رقیب گردد. علاوه بر این، وب سایت شما شعبه ۲۴ ساعته ی کسب و کار شما می باشد. همه برندهای تجاری و شرکت­ها حتما وب سایت دارند. شاید خود شما به عنوان کسی که از شبکه­های اجتماعی استفاده شخصی می کنید آنها را در شبکه­های اجتماعی دنبال کرده باشید.

همه شرکت های بزرگ از اول سایت داشته اند

اما  بدانید که  این شرکت­ها و برند هلی تجاری بزرگ از ابتدا و به صورت مقدماتی وب سایت داشته اند و بسیاری از امکانات فروش و بازاریابی خود را بر روی وب سایت فراهم کرده اند. اگر می خواهید رقابت با کسب و کارهای بزرگ را شروع کنید یک وب سایت نیاز اول شما خواهد بود. هنگامی از کالا یا خدمات خود به صورت حضوری برای مشتری تعریف می کنید و درنهایت کارت خود را به او می دهید، یکی از کارهایی که مشتری انجام می دهد تا از سخنان شما اطمینان حاصل کند این است که به وب سایت شما مراجعه می کند. داشتن وب سایت اعتماد او را جلب خواهد کرد.

اگر شما کل کسب و کار خودتان را بر پایه ی یک شبکه اجتماعی ایجاد کنید، شما خود را به آن شبکه اجتماعی محدود کرده اید. آنها می توانند هر زمان که صلاح می دانند تغییر ایجاد کنند، حتی اگر این تغییرات به ضرر شما باشند و شما راهکاری به جز کنار آمدن با آن شرایط را  نخواهید داشت.

در کل سایت مطمئن ترین روش است

اگر شبکه اجتماعی مورد استفاده شما به هر دلیلی فیلتر شود، یا توسط سازمان دیگری خریداری گردد و حتی غیر فعال شود، شما دیگر راهی برای دست یابی به مشتریان خود ندارید. به صورت خلاصه هوشمندانه تر است که در چیزی سرمایه گذاری کنید که خود آن را ساخته اید و مالک کامل آن هستید.

هیچ سرویسی در دنیای دیجیتال به اندازه وب ‌سایت امکان ارائه انواع خدمات مورد نیاز برای تجارت را به شما نمی‌دهد. وب سایت شما درگاه حضور آنلاین شما است. در حالی که شبکه های اجتماعی تنها ابزار بازاریابی این حضور آنلاین می تواند باشد. این وب سایت شما که درگاه خواهد بود به شما این امکان را می دهد که کنترل همه ی موقعیت ها را در دست داشته باشید و به کسب و کار خود را به همان سویی که تمایل دارید هدایت کنید.

فواید ایجاد سایت

با ایجاد یک وب سایت شما امکان ایجاد روش های متعدد بازاریابی و پیشنهاد خدمات و محصولات مکمل و اضافه را به مخاطبین خود دارید. در حالی که کسب و کار آنلاین شما در شبکه های مجازی بسیار محدود به امکاناتی جزئی می شود که زیر ساخت آن شبکه اجتماعی در اختیار شما قرار می دهد.

وب سایت می تواند یک رسانه محسوب شود و فواید رسانه را در اختیار کاربران قرار می دهد درحالیکه شبکه­های اجتماعی کار  تعامل بین مردم را در اختیار دارند

روند شبکه های اجتماعی

شبکه­ های اجتماعی یک رابطه دوسویه با کاربر دارند که یکی از حسن­های آن­ها محسوب می شود که سایت ها پیشتر فاقد آن بودند ولی درحال حاضر شما با کمک کامنت و چت آنلاین می توانید با کاربران وب سایت خود ارتباط دو سویه برقرار کنید و فواید وب سایت را بیشتر کنید به این ترتیب بر نقاط ضعف وبسایت های قدیمی غلبه خواهید کرد.

با استفاده از نکاتی که ذکر کردیم به این نتیجه میرسیم که داشتن یک وبسایت اختصاصی درکنار استفاده از ویژگی­های بیشمار شبکه های مجازی، امری حیاتی و مهم برای هر نوع کسب و کاری است. به بیان ساده تر باید بگوییم که می بایست از شبکه های اجتماعی، برای افزایش ترافیک موثر سایت خود استفاده کنید و به یاد داشته باشید که این۲ مکمل هم هستند. هر چه کامل تر باشید، موفق تر خواهید شد.


چرا باید سئو را جدی بگیریم؟ آمارهای جذاب از دنیای سئو

بد نیست گذری هم به آمار و ارقام منتشر شده درباره موتورهای جستجو بزنیم تا به اهمیت سئو بیش از پیش واقف شویم. هرچند امروزه سئو به اندازه‌ای مورد اهمیت و توجه قرار گرفته است که میزان تاثیرگذاریش در رشد و توسعه کسب‌وکار قابل چشم‌پوشی نیست.

اگر به دنبال این هستیم که ترافیک زیادی به سمت سایت خود هدایت کنیم یکی از روش‌های نسبتا کم هزینه، پایدار و تاثیرگذار سئو است و با صرف زمان و تولید محتوای مناسب می‌توانیم بخش کوچکی از فضای جستجو در سطح اینترنت را نصیب خود کنیم. اگر یک قطره از این دریای بیکران را برای خود کنیم به قول معروف بار خود را بسته‌ایم!

آمار و ارقامی که در ادامه آورده شده است بیانگر این موضوع است که موتورهای جستجو چه فرصت بینظیری را به وجود آورده‌اند تا از آن برای توسعه کسب و کار خود استفاده کنیم.

اگر تا امروز در شک بودیم که سئو به چه دردی می‌خورد! و پولمان را باید صرف تبلیغات بنری، کلیکی، ویدیویی و … کنیم و به سئو اهمیت کمتری بدهیم شاید این آمارها نظرمان را نسبت به استراتژی که تا قبل از این به کار می‌بردیم تغییر دهد.

در موتورهای جستجو چه می گذرد:

 • گوگل ۶۸% از بازار موتورهای جستجو را به تنهایی در اختیار دارد.
 • ۹۳% درصد از تعاملات کاربران در اینترنت با جستجو کردن در موتورهای جستجو شروع شده است.
 • برای صنعت موتورهای جستجو ارزشی بیش از ۶۵ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.
 • در گوگل هر ماه بیش از ۱۰۰ میلیارد جستجو توسط جستجوگران انجام می‌شود.
 • ۹۱% از کاربران اینترنت برای کارهایشان از موتورهای جستجو استفاده می‌کنند.

 

آمارهای مربوط به سئو:

 • ۷۰-۸۰% از کاربران بر روی لینکهایی که به صورت تبلیغی هستند (مثل گوگل که به ازای دریافت مبلغی لینک را در صفحه اول نمایش می‌دهد) اصلا نگاه نمی‌کنند.
 • نزدیک به ۳۳% از کلیک های انجام شده در صفحه نتایج جستجو روی اولین لینک بوده است.
 • ۷۵% از کاربران فقط لینک‌های صفحه اول را مشاهده می‌کنند و هیچ وقت به صفحات بعدی نمی‌روند.
 • جستجو در موتورهای جستجو و استفاده از ایمیل، بیشترین سهم از فعالیت های کاربران در سطح اینترنت را به خود اختصاص داده است.
 • ۸۱% کسب‌وکارها مطرح کرده اند که وبلاگشان یکی از دارایهایی مهم کسب‌وکارشان است.
 • در بررسی‌هایی که توسط Outbrain انجام شد این نتیجه به دست آمد، ورودی که توسط جستجو در موتورهای جستجو به سمت سایت هدایت می‌شود ۳۰۰% بیشتر از ورودی است که توسط شبکه های اجتماعی به سمت سایت هدایت می‌شود.

دیدیم آمارهای شگفت ‌انگیزی در دنیای موتورهای جستجو وجود دارد و نشان می‌دهد که چقد ارزش دارد تا بر روی سئو وقت بیشتری بگذاریم.

با انتخاب یک استراتژی مناسب، صرف زمان و صد البته حوصله کردن ، می‌توانیم ورودی قابل توجهی از موتورهای جستجو بخصوص گوگل داشته باشیم.


نکات مفید سئو در ۲۰۱۸

با استفاده از موتورهای جستجو مثل گوگل، شرکت‌ها قادر به دریافت ترافیک مؤثر از مشتریان پنهانی که به دنبال محصولات و خدمات خود هستند، می‌باشند. با این حال این کار مثل داشتن یک وب‌سایت خوب، ساده نیست. از آنجا که بسیاری از شرکت‌ها شروع به سرمایه‌گذاری در بهینه‌سازی موتور جستجو کرده‌اند، سئو روز به روز در حال تبدیل شدن به یک مسأله رقابتی است. در این مقاله ما نگاهی به برخی از تکنیک‌های مهم سئو می‌پردازیم که به خوبی در سال ۲۰۱۸ و بعد از آن برای شما کار خواهند کرد.

بهبود سرعت وب‌سایت‌تان

بسیاری از افراد که در حال گشت و گذار در اینترنت هستند، از اختلالات اینترنتی اذیت می شوند. اگر زمان بارگذاری خیلی آهسته باشد، اکثر مردم بازدید از وب‌سایت شما را رها می‌کنند. از آنجا که بیشتر مردم بی‌حوصله هستند، تا پایان بارگذاری صفحه صبر نخواهند کرد. به عنوان یک کسب و کار یا سازمان، بسیار مهم است که از ابزاری استفاده کنید که سرعت سایت‌تان را افزایش دهد. باید تمام اطلاعات غیرضروری که ممکن است بر سرعت بارگذاری صفحه تأثیر بگذارد را از سایت خود حذف کنید تا مشتریان‌تان هر وقت که از سایت‌تان بازدید می‌کنند، رضایت داشته باشند.

افزایش کیفیت بک لینک‌ها(Backlink)

با رقابت امروزی، اکثر مردم و حتی سازمان‌ها بسیار سخت تلاش می‌کنند تا رتبه خوبی را به دست آورند. با توجه به اینکه اخیرا تعداد زیادی لینک‌های پرداختی وجود داشته است، وقت آن رسیده است که از آن استفاده کنید و بک لینک‌های با کیفیت بالا را برای رسیدن به رتبه‌ای که رؤیای آن را داشته‌اید، دریافت کنید. بک لینک های بازاریابی محتوا چیزی است که شما به آن‌ها نیاز دارید تا کسب و کارتان را یک پله بالاتر ببرید.

بالا بردن مشارکت در وب‌سایت شما

مشارکت کاربر در الگوریتم رتبه‌بندی گوگل، روز به روز مهم‌تر می‌شود. با افزایش مدت زمان ماندن کاربران در وب‌سایت‌تان، می‌توانید رتبه‌بندی بالاتری را برای صفحات وب خود به دست آورید. داشتن صفحه وبی که کاربران را متعهد نگه می‌دارد و نمی‌گذارد که کاربران صفحه را ترک کنند، نشانه خوبی برای گوگل است که محتوای شما مربوط به عبارات خاص جستجو شده است. بنابراین گوگل به صفحات وبی که کاربران را با قدرت مشغول نگه داشته و سرگرم می کند پاداش می‌دهد.

مهم است که محتوای وب‌سایت خود را تحلیل کنید تا مشارکت کاربر را افزایش دهید. یک راه عالی برای انجام این کار این است که WEBRIS Tools را بررسی کرده و از ابزار بررسی محتوا آن استفاده کنید. این ابزار تصویر شفافی از آنچه که صفحات وب شما فاقد آن است ترسیم می‌کند و به شما در افزایش مشغول نگه داشتن کاربر کمک می‌کند.

کلمات کلیدی جستجوشده و بهینه‌سازی محتوا طبق آن

یک نشانه رتبه‌بندی بزرگ برای گوگل این است که آیا کلمات کلیدی در صفحه‌ای که سعی در رتبه‌بندی دارد به طور برجسته نشان داده شده است یا خیر. این مهم است که کلمات کلیدی مورد جستجو گسترده بوده و به خوبی نشان داده شده باشند تا مشخص شود که کدام کلمات کلیدی در محتوای وب‌سایت شما بااهمیت هستند.

برای انجام این کار به سادگی پلاگین Keywords Everywhere را دانلود کنید. این پلاگین به شما می‌گوید یک کلمه کلیدی خاص به صورت ماهانه چقدر دریافت شده است. اعداد تخمین ‌زده می‌شوند، اما آن‌ها تصویر خوبی را در مورد آنچه که کدام کلمات مهم هستند و کدام نیستند، نشان می‌دهند.

ایجاد محتوای گسترده

همان‌طور که گفته شد، محتوا پادشاه سایت شماست. این نکته دست در دست مشارکت کاربر می دهد. اگر محتوای شما بی‌کیفیت باشد و به سؤال کاربر یا حل مسأله‌ای که در جستجوی آن است پاسخ ندهد، احتمال زیادی وجود دارد که بخاطر مشارکت بد کاربر رتبه نگیرید.

برای رسیدن به رتبه‌ پایدار در درازمدت، باید محتوای بسیار خوبی را ایجاد کنید. مطمئن شوید که کلمات زیادی را در مورد موضوع خاصی که مربوط به آن صفحه از سایت‌تان می‌شود، نوشته‌اید، زیرا گوگل به محتوای وسیع، بیشتر از محتوای کم و سبک توجه می‌کند.

توسعه ویدیوهای یوتیوب بهینه‌شده

این مسأله به خوبی شناخته شده است که ویدیوها نسبت به محتوای وسیع، کاربران را به مدت طولانی‌تری مشغول نگه می‌دارند. به همین دلیل، گوگل صفحاتی را دوست دارد که ویدیوهای مربوطه بر روی آن قرار گرفته‌اند. با ایجاد ویدیوهای مرتبط و قرار دادن آن‌ها روی صفحاتی که می‌خواهید رتبه‌بندی شوند، چندین کار را انجام می‌دهید. شما احتمالا متوسط زمان صرف شده در آن صفحه را افزایش می‌دهید، زیرا ویدیوها معمولا کاربران را مشغول نگه می‌دارند. حتی می‌توانید با انجام این کار افزایش رتبه را مشاهده کنید.

فیلم‌ها می‌توانند کار بزرگی را در حمایت از محتوای شما انجام دهند، چرا که اکثر مردم تماشای یک ویدیوی کوتاه را به خواندن مقاله‌ای با بیش از ۱۰۰۰ کلمه ترجیح می‌دهند.

ایجاد محتوای ارزشمند برای کلیک

یکی از بزرگترین موانع این است که کاربران به جای کلیک روی لیست رقبا بر روی لیست شما در نتایج جستجوی گوگل کلیک کنند. برای انجام این کار، باید متا عنوان (meta title) و توضیحات مختصر متا (meta Description) باارزشی را ایجاد کنید. اگر متوجه منظور ما از “متا عنوان” و “توضیحات متا” نمی‌شوید، مثال زیر را ببینید:

باید کلماتی را که هدف قرار داده‌اید را در متا عنوان قرار دهید. توضیحات متای شما باید محتوای شما را توضیح دهد و کاربران را ترغیب کند تا به جای لیست رقبا روی لیست شما کلیک کنند.

نرخ کلیلک (CTR) نشانه بزرگی برای رتبه بندی گوگل است، زیرا به این معناست که کاربران در مقایسه با نتایج دیگر گوگل، به محتوای شما علاقه‌مندند. هنگام انتشار مطالب خود، مطمئن شوید که متاهای باارزشی را ایجاد کرده‌اید.

افزودن تحلیل در وب‌سایت‌تان

در حالی که این مسأله نشانه رتبه‌بندی نیست، اطلاعات سودمندی برای شما به عنوان یک وب‌مستر محسوب می‌شود. با نصب Google Analytics در وب‌سایت‌تان، می‌توانید بیشتر مخاطبان خود را بشناسید و همچنین عملکرد وب‌سایت خود را طی یک دوره مشخص دنبال کنید.

تجزیه و تحلیل به شما می‌گوید که مخاطبان‌تان در کجا قرار دارند، چگونه شما را پیدا کرده‌اند، چه مدت زمانی در وب‌سایت‌تان مانده‌اند و بسیاری موارد دیگر. این موارد اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهد، اطلاعات ضروریی که هر وب‌مستری باید داشته باشد. و این همان چیزی است که به پیشرفت و اثربخشی تلاش‌های بازاریابی شما کمک می‌کند. به طور کلی این امر به رشد ترافیک شما کمک می‌کند.

سر و کار داشتن با هر مسأله فنی

مهم است که با هر مسأله فنی در وب‌سایت خود درگیر شوید. برخی خطاها می‌توانند به طور طبیعی رخ دهند، بسیاری از خطاها با حادثه‌ای رخ می‌دهند اما هرگز آن‌ها را کوچک و بی‌اهمیت ندانید، همه آن‌ها می‌توانند اصلاح شوند.

مشکلات مختلف فنی مثل خطای ۴۰۴، لینک‌های بی‌استفاده و قدیمی می‌توانند واقعا بر عملکرد وب‌سایت شما تأثیر منفی بگذارند، زیرا کاربر را آزار می‌دهند. باید به عنوان یک وب‌مستر محتوای سایت خود را تحلیل کنید تا مطمئن شوید هیچ چیز نادرست نیست و همه چیز سر جای خود قرار دارد.

پست مهمان

پست مهمان به معنی ایجاد یک پست منحصربه ‌فرد است که در وبلاگ یا سایت دیگری که برای شما نیست منتشر می‌شود که شامل لینکی در محتواست که به وب‌سایت شما اشاره می‌کند. پست مهمان مزایای زیادی دارد. با انتشار محتوای خود در بلاگ‌های مربوطه‌ی پربازدید، می‌توانید ترافیک خوبی به دست آورید. همچنین مزایای رتبه‌بندی سئو از لینک جاسازی‌شده در مطلبی که به وب‌سایت شما اشاره می‌کند را مشاهده خواهید کرد.

با توجه به این موضوع، باید تلاش کنید و لینک‌های خاص خود را در بدنه محتوا، نه در بیوگرافی نویسنده، به دست آورید. دلیل این امر این است که لینک‌های درون محتوا نسبت به لینک‌های بیو نویسنده، بار بیشتری را در الگوریتم گوگل حمل می‌کنند. همچنین باید توجه داشته باشید که لینک‌های do-follow را به جای لینک‌های no-follow هدف قرار دهید.

به این نتیجه می‌رسیم که بسیاری از تکنیک‌های سئو که توسط صنعت “guru’s” توصیه شده است، می‌توانند برای سایت شما سودمند باشند، درحالی که بسیاری از آن‌ها ساده‌اند منسوخ شده‌اند و سودی برای سایت شما نخواند داشت. یک قانون خوب برای زمانی که سعی می‌کنید رتبه‌بندی را به دست آورید این است که از خود بپرسید “آیا این کاری است که فقط سئو انجام می‌دهد؟” اگر پاسخ بله بود، پس از انجام آن اجتناب کنید. به یاد داشته باشید که گوگل سئویی که سعی می‌کند الگوریتمش را دست‌کاری کند تا رتبه‌ خود را افزایش دهد را دوست ندارد. بنابراین فقط باید کاری را انجام دهید که طبیعی به نظر برسد.


مشاهده نمونه کارها
شارژ گوگل ads